Blanciar ANIČKA

Blanciar - ľudový šperk

19.90 €

Produkt momentálne nedostupný

Popis produktu

 
 
 

Šperk inšpirovaný ľudovým umením má rôzne podoby. Najtradičnejší je  BLANCIAR, ktorý nosia hlavne muži na svojich ľudových košeliach a klobúkoch, alebo na klope vesty a kabáta. Ženy ich nosia ako sponu na rukávcoch a tiež ako ozdobu na plátených opaskoch.

Grafické vzory na blanciaroch vychádzajú zo starovekých artefaktov, ktoré určovali ich ochrannú moc, ako sú napríklad solárne kružnice.  Pôvodne úžitkové šperky sa  tak stali priamou súčasťou ľudového odevu a okrem praktickej získali aj estetickú funkciu.

Základným materiálom je mosadzný plech s hrúbkou 0,8mm. Vyzdobený je hlbokým gravírovaním a razením.

BROŠŇA

BROŠŇA je dekoratívne spínadlo s terčíkom, opatrené pružinou s ihlicou na rube. Používalo sa na spínanie a zdobenie odevu. Obľúbený šperk šľachty a meštianstva v období baroka. V ľudovom prostredí na Slovensku patrili k vzácnym šperkom predovšetkým strieborné brošne zhotovované technikou filigránu.

Koncom 19. a začiatkom 20. storočia ich používali iba v niektorých oblastiach Slovenska (Tekov, Hont, Turiec). Výnimočne sa v bohatších sedliackych rodinách našli aj brošne zo zlata. Širšie uplatnenie našli vo vidieckom prostredí od začiatku 20. storočia lacnejšie bižutérne brošne, ktorými sa zdobili najmä stuhy na golieroch a partách.

ĽUDOVÉ ŠPERKY

predmet z rôznych, spravidla vzácnejších materiálov, zdobiaci telo a odev. Podľa doložených pamiatok sa v ľudovom prostredí na Slovensku využíval od 18. do 20. storočia.

Nosenie šperkov, najmä osobných – prsteňov, náhrdelníkov, náušníc, náramkov – malo často magický, obradový alebo symbolický význam, zatiaľ čo funkcia spiniek, spôn, brošní, nášiviek, spínacích reťazí, gombíkov bola popri dekoratívnej predovšetkým účelová. Ihlice, hrebene, lubky a čelenky okrem praktického spevňovania účesu dotvárali vonkajší vzhľad.

Šperky vyrábali najčastejšie samoukovia z prevažne farebných kovov alebo ich zliatin, najmä z mosadze, striebra, pakfónu a cínu technikou liatia do foriem, tepania, prerezávania, rytia. Okrem kovu sa pri výrobe šperkov používalo aj sklo, rohovina, perleť, textílie. V ľudovom prostredí bol tiež obľúbený strieborný filigránový šperk, ktorý sa vyrábal v dielňach profesionálnych šperkárov. Koncom 19. a začiatkom 20. storočia začína nahrádzať používanie tradičných šperkov sériovo vyrábaná bižutéria.

Parametre produktu

Základný materiálmosadzný plech - 0,8mm (CuZn37)
Zdobeniemosadzná retiazka